субота, 29 травня 2021 р.

Не віднімай у себе завтра

                    Бесіда  -  порада до Всесвітнього Дня боротьби з тютюнопалінням    




31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ


Щороку 31 травня весь світ відзначає День боротьби з тютюнокурінням. Статистика щодо паління і його наслідків насправді жахлива, і не лише в Україні, а й у світі. 

В середньому одну сигарету викурюють в 10 затяжок за 5хвилин, але це хвилини справжнісінького руйнування, під час якого 4 тис. хімічних речовин різного ступеня шкідливості проникають в організм. 


При викурюванні цигарки відбувається згорання тютюну, паперу, хімічних домішок, смакових додатків. До речі, легкими цигарками курець завдає собі анітрохи не менше шкоди, а іноді й більше. Адже він відчуває тютюновий голод і біжить покурити набагато частіше, ніж любитель міцніших цигарок.

Декілька фактів з історії тютюнопаління:

• Куріння вбиває близько 3 млн людей щорічно – кожного десятого дорослого у світі. Сьогодні кожні десять секунд від куріння помирає людина, вбиваючи себе сама! Це більше, ніж померлих від СНІДу, туберкульозу, наркотиків, травм та отруєнь, самогубств разом узятих. Якщо такі тенденції збережуться, то близько 500 млн людей в кінцевому рахунку будуть вбиті тютюном, причому половина з них – у  працездатному середньому віці, які втратять при цьому від 20 до 25 років життя.

• Смертність спричинена тютюнокурінням в Україні складає 110 тисяч осіб на рік.

• Розповсюдженість куріння у світі залишається високою і становить найвище серед чоловіків 62-64% у країнах Південно-Східної Азії, 58% – в Росії, 53% – у Греції, а серед жінок – у Данії – 38%), Іспанії, Нідерландах – по 30%. Поширеність куріння серед чоловіків в Україні є однією з найвищих у Європейському регіоні.

• Україна входить до групи 11 Європейських країн, у яких поширеність куріння серед чоловіків дорівнює 50%.

• Серед населення України поширеність тютюнокуріння складає: 25% щоденних курців, 6% – курять нерегулярно, 9% покинули курити, 40% ніколи не курили, 10% були експериментатори (викурили менш 100 сигарет за життя). Для порівняння, у США курить 23,5% населення, з них щоденно – 19,2%, іноді –4,3%. Серед осіб,які палять 41,3% намагаються кинути курити (хоча б 1 день без сигарет за останні 12 міс.). Покинули курити близько 30% чоловічого населення країн з високим рівнем доходу.

Чим приваблює куріння? 

Куріня асоціюється з компанією друзів, післяобідньою кавою, цікавою бесідою, приємною обстановкою. Але вчені з’ясували, що курці проводять дозвілля більш нудно і отримують від нього менше задоволення, ніж некурці; вони менш винахідливі у способах використання вільного часу і часто просто не знають, що з ним робити.

Чому тютюн шкідливий?

Тому що при палінні в будь-який час можуть з’явитися невиліковні хвороби: рак легенів, гортані, стравоходу, нирок – незалежно від кількості викурених цигарок та стажу паління.

Чим схожий тютюн на інші наркотики?

Нікотин – оcновна речовина тютюнового диму, вона порушує нормальну роботу головного мозку курця. Він викликає таку ж саму залежність, як і важкі наркотики – героїн та кокаїн. Тому хоч і більше 65% курців хочуть кинути курити, вдається це лише 10-15% з них.

Як звільнитися від куріння:

Способів і порад кинути курити дуже багато, адже палять різні люди і кожен обирає свій шлях до здоров’я. Але є деякі поради тим, хто хоче кинути виклик тютюну та тютюновій залежності:

1. Призначте День припинення куріння, назвіть його Днем здоров’я. Бажано, щоб він був у межах двох тижнів з моменту прийняття такого рішення.

2. Повідомте про своє рішення друзів, які б підтримали Вас у цьому.

3. Пам’ятайте, що у Вас завжди є можливість вибору і щоразу, коли Вам захочеться викурити сигарету, зізнайтеся собі: «Я хочу курити», але потім скажіть собі рішуче:«Але зараз я не буду курити, я обираю Здоров’я!».

4. Бажання курити приходить хвилеподібно. Намагайся пережити це бажання без сигарети.

5. Якщо з’явилося нестерпне бажання курити, вдихніть та спокійно видихніть повітря кілька разів, неначе затягуєтеся сигаретою, з’їжте цукерку або випийте будь-який безалкогольний напій.

6. Уникайте ситуацій, які провокують Ваше бажання покурити. Не зловживайте алкоголем, не перебувайте у компанії курців перші тижні після припинення куріння.

7. Якщо Ви викурюєте більше 10 сигарет на день бажано використовувати нікотинзамісний препарат та порадитися з лікарем щодо препаратів проти куріння.

 

Які зміни в організмі людини починаються після припинення куріння? 

Через 20 хвилин

• Нормалізується кров’яний тиск

• Пульс уповільнюється до норми

• Температура долонь і підошов підвищується до нормальної

Через 8 год.

• Відновлюється нормальний рівень кисню у крові

• Знижується вміст окису вуглецю у крові до норми

Через 24 год.

• Зменшується ризик інфаркту

Через 48 год.

• Відновлюється ріст нервових клітин

• Поліпшується нюх і смак

• Полегшується хода

Через 2 тижні – 3 місяця

• Поліпшується кровообіг

• Об’єм роботи легенів збільшується на 30%

Через 1- 9 місяців

• Зменшуються: застуда, кашель, нежить, втома та задишка

• Починають відновлюватися тканини легенів, видаляється слиз

Через 1 рік

• Ризик ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, порівняно з курцями

 

Які фактори сприяють Вашому курінню? 

Почніть час від часу прислухатися до того, коли Ви більше всього хочете закурити. Це Ваші «сприятливі фактори» до куріння. Ці фактори, в результаті, провокують у Вас нестерпне бажання закурити сигарету. Як би Ви закінчили фразу:«Я хочу закурити сигарету…»?

• Коли я дивлюсь, що хто-небудь курить.

• Коли я бачу сигарети у попільничці.

• Коли я прибираю у домі.

• Коли дзвонить телефон.

• Коли я відпочиваю.

• Коли я п’ю каву.

• Коли я п’ю алкоголь.

• Під час або після їжі.

• Коли я за кермом.

• Після закінчення роботи.

• Коли я дивлюся телевізор.

 

Щодо факторів, з якими Ви зіштовшуєтеся, поміркуйте, що можна зробити,аби куріння не було для Вас привабливим. Наприклад, замість куріння після їжі, Ви можете відразу піти почистити зуби.

Чи курите Ви для зниження неприємних відчуттів? 

Курці часто використовують сигарети для допомоги у подоланні певних неприємних відчуттів. Подумайте, щоб Ви могли зробити з цим. Ви, можливо, курите сигарети, коли відчуваєте такі емоції:дратівливість, поганий настрій, розчарування, образу, скривдження, переляк, сором, невпевненість, самотність, збентеженість, нестриманість, пригніченість, відчуття провини, занепокоєння та стрес, стан жалю до себе, нудьгу, зневагу, стривоженість.

Якщо Ви знаєте, що курите для того, аби подолати стресову ситуацію, то треба навчитися переживати це без сигарети. Поглиблене дихання, релаксаційні вправи та керовані думки допомогли багатьом курцям припинити куріння.       

  Що я можу зробити з нікотиновим синдромом відміни? 

Якщо Ви курите постійно, то, ймовірно, маєте психологічну залежність від нікотину. Ви будете, швидше за все, мати синдром відміни, коли припините куріння.

  ПРИСЛІВ"Я ПРО ШКІДЛИВІСТЬ КУРІННЯ

 Тютюн-жуйка диявола.

Тютюн курити-здоров"я губити.

Шинок та тютюн-старі сусіди.

Якщо хочеш довго жити-кинь курити.

Куріння-повільне самогубство.

Кожна викурена сигарета-це вбитий залізний цвях в кришку твоєї труни.

Куріння-чудовисько, створене людиною.

Куріння-епідемія легковажності.

Курець сам собі могильник.

                                                                                       

 До Всесвітнього Дня боротьби з тютюнопалінням  у Кирило-Ганнівській бібліотеці- філії проходить  тематична виставка-порада "Сам на сам із цигаркою".


Немає коментарів:

Дописати коментар