28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Це стало важливим етапом українського державотворення.
Конституція є сновним державним документом, який фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством.
Перша відома кодифікація права на українських територіях відбулася за часів Давньої Русі і була зафіксована в «Руській Правді» (ХІ–ХІІ століття).
Пошук шляхів, методів та інструментарію для оформлення і закріплення основних принципів суспільно-державної взаємодії продовжувався в наступні історичні епохи.
Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Особливе місце займає Конституція Пилипа Орлика 1710 року. У документі задекларовано основні засади розбудови демократичної держави.
Новітній конституційний процес в Україні нерозривно пов’язаний з відновленням української державності. Творення Конституції розпочалося з прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Процеси творення національного законодавства активізувалися з розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року. Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України. Більшість країн світу визнали Україну суверенною державою.
28 червня 1996 року країна отримала Конституцію – першу Конституцію незалежної України, у якій закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість, безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
Цікаво, що 28 червня – День Конституції України – це єдине державне свято, яке закріплене в самій Конституції України.
22 серпня 2011 року в Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проекту в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства.
Конституція України є головним оберегом державності й демократії, гарантом соборності нашої країни. Пам’ятаймо про це!