вівторок, 27 липня 2021 р.

Великий дар - Хрещення

 



Щороку, тисячі християн та українців відзначають 28 липня – день пам’яті Хрещення Русі та рівноапостольного князя Володимира. Вважається, що саме в цей день, Володимир Великий прийняв християнство та провів хрещення жителів Києва, а згодом і мешканців інших міст. Ця ключова подія розпочала процес утвердження християнства на території Київської Русі. Тому в наш час, найбільш поширена на території України релігія – християнство

Спроби охрестити Русь, звісно, були ще до Володимира, але він перший хто не тільки прийняв хрещення, але й почав процес впровадження християнства на території майбутньої України.

Наприклад, перший князь Аскольд, здійснив першу спробу християнізації, але нехтування інтересами населення згодом призведе до захоплення, за допомогою язичників, Києва Олегом Віщим. Його наступник, Ігор Перший, не так різко відносився до християнства і не заважав його проникненню в країну. Але за повторного правління Олега, язичництво придушило християнство.

Володимир, прийшовши до влади за допомогою варягів та язичників, заради їх інтересів провів язичницьку реформу та запровадив пантеон з 7 богів. Але можливість зблизитись з Візантією, на тей час, найбагатшою і наймогутнішою державою, наштовхне його на зміну віри. Ця дія, звісно, була прагматичною і холодною, але засади християнства – милосердя та любов, об’єднали державу та позитивно вплинули на населення.

Із запровадженням християнства Володимиром, на Русі поширилась писемність. Була проведена освітня реформа та відкрита школа при Десятинній церкві, у якій викладалося 7 вільних мистецтв. Спільна віра дала змогу відкрити нові зв’язки з сусідами, що згодом зміцнить Київську державу.


Цікаві факти про Хрещення Київської Русі

  • За непідтвердженою інформацією, перед хрещенням Володимир втратив зір. Але воно повернулося до нього після обряду хрещення і князь переконався в тому, що зробив правильний вибір.
  • Ідею християнства на території Київської Русі першої озвучила княгиня Ольга. Вона прийняла хрещення в Константинополі, в 955 році. Княгиня також привезла грецьких священиків на Русь. Але релігія в той момент не прижилася.
  • Прийняття християнства змінило Володимира. З жорстокого княза він перетворився в благодійника і навіть скасував смертну кару, боячись гріха. Але тут не варто забувати, що саме хрещення Київської Русі було насильницьким.
  • Видубичі, історична місцевість в Києві, отримали свою назву саме під час хрещення Київської Русі. Згідно з літописом, саме там сплив дерев’яний ідол бога Перуна, якого скинули в Дніпро з язичницького капища на Старокиївській горі. Сталося назву від слова “видибав” – “випоивал”.

Маючи великий вплив на українську культуру, християнство буде об’єднувати українців ще довгий час і пройшовши довгий путь, згодом буде найбільш поширеною вірою в наш час. Тому пам’ятаймо нашу історію та культуру і згадуємо 28 липня не лише як дату в календарі, а як важливу сторінку в розвитку України. Зі святом!