четвер, 24 червня 2021 р.

Правова азбука держави

            Експрес-інформування до Дня Конституції
                                             ДЛЯ УЧНІВ  5 -6 КЛАСІВ

    
     Як у кожній сім"ї існують певні традиції, правила і норми поведінки, так і в кожній державі є багато правил, за якими живуть люди. Ці правила називають законами. Всі існуючі в країні закони підпорядковуються Конституції, тому що Конституція - це Основний Закон  держави.        Нова Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року. Тому день 28 червня вважається всенародним святом.  Конституція України складається з п"ятнадцяти розділів. У першому розділі йдеться про загальні засади, якими визначається державний устрій України. Україна - це:   -суверенна і незалежна держава. Суверинітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є неподільною і недоторканно;  -демократична держава. Єдиним джерелом влади в Україні   є народ. Народ здійснює владу безпосередньо  і через органи місцевого саоврядування. Державна влада в Україні   здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; -соціальна держава. Людина  її життя і здоров"я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю;-правова держава. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Державною мовою в Україні є українська мова. Оборона України, захист її суверинітету, територіальної цілісності й недоторканості покладаються на Збройні Сили України. Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Столицею України є місто Київ. У другому розділі Конституції містяться статті, які роз"яснюють права, обов"зки людини і громадянина. В Україні всі люди рівні й вільні у своїй гідності та правах. Кожна людина має право на вільний  розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівнми перед законом. Кожному з нас гарантується право на свободу думки і слова, світогляду і віросповідання, на працю, відпочинок і соціальний захист, житло, охорону здоров"я, освіту, правову допомогу тощо. Решта розділів Конституції присвячені принципам організації та діяльності державних органів, Президента України, внесенню змін до Конституції України та іншим питанням.                                                

                                                         Є у мене мама й тато, 

                                                         Є сестра й молодший братик.

                                                          Ми щодня встаєм раненько

                                                          І збираємось хутенько    :

                                                          Тато-лікар - у лікарню,

                                                          Мама-пекар у пекарню,

                                                          Я й сестра до школи йдем,

                                                          Брата в дитсадок ведем.

                                                           В нас людина кожна знає,

                                                          Чим займатись вона має.

                                                           Гарантує нам це право

                                                           Головний Закон держави.  

                                                           Він дає дорослим й дітям

                                                           Вільно і щасливо жити.

                                                           Всі його повинні знати

                                                           І вивчати й шанувати.

                                                           Звуть закон цей в Україні -

                                                           Конституція країни.


     У Кирило-Ганнівській  бібліотеці-філії до уваги широкого кола користувачів пропонується  книжкова викладка літератури "Конституція України - оберіг Незалежності" до Дня Конституції України.               





середа, 9 червня 2021 р.

Батько українського бестселера

   10  червня - 70 років від дня  народження  Василя Шкляра, українського  письменника                         

    Народився 10 червня 1951 року в селі Ганжалівка Лисянського району на Черкащині, де й пішов до початкової школи. Пізніше родина переїхала до міста Звенигородки, де Василь Шкляр закінчив десятирічку із срібною медаллю (1968 р.), а відтак вступив на філологічний факультет Київського університету. Звідти його також хотіли вигнати за те, що під час трудового семестру в колгоспі грався бомбою (див. Повість «Стороною дощик іде»), але він перевівся до Єреванського університету і 1972 року отримав диплом про вищу освіту. Працював у пресі, писав прозу, видав більше десятка книжок, зокрема романи «Тінь сови», «Ностальгія», збірки повістей та оповідань «Сніг», «Живиця». Закінчив філологічні факультети Київського та Єреванського університетів. 1986 року перейшов на вільні хліби. З 1988 до 1998 р. займався політичною журналістикою, бував у «гарячих точках». Цей досвід (зокрема, подробиці операції з врятування сім’ї генерала Дудаєва після його загибелі) потім відтворено ним в романі «Елементал». В кінці 80-х захопився наболілою як патріоту "українською революцією". В 1991 році стає членом Проводу Української республіканської партії УРП та прес-секретар УРП по 1998 рік. В березні 1998 був кандидатом в народні депутати України від виборчого блоку «Національний фронт». Член Спілки письменників України з 1978, Асоціації українських письменників з 1999. Володіє вірменською мовою. Перекладав з вірменської та новогрецької. Значного розголосу набув його переклад «Тараса Бульби» Гоголя, зроблений з першого видання повісті, що вийшла у 1835 році у збірці "Миргород". В цьому першому виданні Тараса Бульби була відсутня, додана пізніше Гоголем під тиском російських критиків та цензорів, хвала російському цареві. За даний переклад Шкляр був розкритикований російським послом в Україні Віктором Черномирдіним. 2000—2004 — головний редактор видавництва ”Дніпро”.        Кожен твір Василя Шкляра стає бестселером і витримує кілька перевидань. Автор  романів "Залишенець" ("Чорний ворон"),"Ключ", "Кров кажана", "Тінь сови", "Маруся" - володар багатьох літературних нагород: міжнародних премій "Спіраль століть" та   "Айстра", Гран-прі "Коронація слова", "Золотий Бабай", "Золоте перо", "Ярославів Вал"... Але  найпрестижніша з них-народна Шевченківська премія, кошти на яку збирали звичайні громадяни після того, як письменник з  політичних  мотивів відмовився від присудженої йому Національної премії імені Тараса  Шевченка.                                                                                                                                                                                                                               

          






                    




вівторок, 1 червня 2021 р.

Свято дитинства



     Щорічно у світі і в Україні відзначається радісне свято, присвячене життю найменших жителів країни. Міжнародний День захисту дітей покликаний привернути увагу до дитячих проблем і прав, і нагадує нам, що навіть найменші життя дуже важливі. Традиційно в цей день батьки радують хлопчиків і дівчаток подарунками і цікавим дозвіллям. Діти також мають хороший привід для веселощів, адже свято збігається з початком шкільних канікул.

     Міжнародний день захисту дітей відзначається 1 червня в перший день  літа. 

1 червня - не єдине "дитяче" свято в році. Всесвітній день дитини відзначається 20 листопада.

   Роком зародження свята вважається 1949-ий. На сесії Міжнародної демократичної федерації жінок в Парижі було вирішено заснувати свято, присвячене захисту прав дітей. З наступного року понад 50 країн світу відзначили нове свято. В Україні свято встановлене президентом у 1998 році. 

    Мільйони дітей по всьому світу страждають від голоду, насильства, бідності, відсутності доступної освіти і наслідків війни. У більш розвинених країнах діти стикаються з нерозумінням з боку батьків, труднощами в спілкуванні, цькуванням в колективі. Свято покликане звернути увагу суспільства на проблеми молоді.

День захисту дітей / фото ua.depositphotos.com

     Щорічно в цей день проводяться ярмарки, фестивалі, виставки та різні розважальні заходи. Також проводяться акції та мітинги щодо захисту дитячих прав . Батьки можуть відвідати один із заходів разом з винуватцями торжества, порадувати їх подарунком. 

Волонтери в День захисту дітей відвідують дитячі будинки і допомагають дітям, які втратили батьківську любов. У цю дату проводяться благодійні збори для дітей з інвалідністю та важкими захворюваннями, зустрічі з чиновниками та різними організаціями.

   1 червня у Кирило-Ганнівському Будинку культури  відбувся дитячий ранок, присвячений Дню захисту дітей "Свято дитинства".
                                                                                                цікаві   конкурси
                                                     
                                                                                             веселий  танок
                
                                                                        Книжкова виставка літератури "Читаємо під літньою парасолькою"

                                                                                           Разом ми-одна сім"я